Kõik uudised

Mõtteainet ettevõtetele: 83% Baltikumi inimestest soovib veeta vaba aega pere seltsis

31. oktoobril toimus Tallinnas Fotografiskas esmakordselt BalticBrandTalks hommikuseminar, kus tutvustati lähemalt Brand Capital uuringut, mis avas Baltikumi tarbijate motiive ja nende harjumusi.

Fotol: DDB Latvia tegevjuht Andris Rubins, Swedbank Eesti turundusdirektor Arno Pae ja Zavod BBDO tegevjuht Tauno Loodus BalticBrandTalks seminaril

Kahekordne Baltikumi Aasta Agentuur DDB Latvia on viimased 15 aastat kasutanud brändi- ja elustiiliuuringut Brand Capital, mis hõlmab enam kui 550 brändi ja 2800 inimest kõikidest Balti riikidest. See on suur kogus infot tarbimisharjumuste ja elustiili kohta, mida saab kampaaniate planeerimiseks kasutada.


Hommikuseminaril esinenud DDB Latvia juht Andris Rubins rääkis, et viimaste aastate suundumused on rohelisus ja keskkonnasõbralikkus. Taaskasutatavad pakendid on täna juba igapäevased ja ökoloogiliselt mõtlevad inimesed ei taha panustada ookeanides ujuvate prügisaarte suurendamisse. Seepärast on nii Eestis, Lätis kui ka Leedus edukad brändid, mis mõtlevad keskkonnasõbralikult ja näevad tänasest kaugemale. Näiteks on seda teed läinud nii Neste kui H&M, kellest viimane kogub Conscious programmi raames tarbijatelt vanu rõivaid, et suunata need ümbertöötlusse. Neste aga toodab taastuvtoorainest diislikütust ning biomaterjalist plasti, mis on tulevikus taaskasutatav ja vajadusel ka ümbertöödeldav.

Eestlasi peetakse teatavsti kõige aeglasemaks balti rahvaks, kes mõtleb kaua ja on üleüldse pikaldane tõug. See ei lähe aga kokku uuringus selgunud tõsiasjaga, et me oleme kõige suuremad kiirtoidu nautlejad terves Baltikumis. Huvitav asjaolu, mida teatud brändid saavad oma kommunikatsioonis ära kasutada.


Pikka aega Baltimaades tarbijauuringuid teinud ja neid läbi viinud Rait Groupi klienditeeninduse juht Ilze Kronberga avas oma ettekande küsimusega „Kuidas olla edukas tarbijakogemuse lahingus?“ ehk kuidas jääda silma ajal, mil paljud tooted on võrdväärselt head, pakkudes sarnast kogemust ja töökindlust. Ka siin on eeliseks meid ümbritseva keskkonna säästmine. Klientide silmis võidavad need brändid, kes lisaks oma põhitoote pakkumisele hoiavad ka loodust. Ka kohalik päritolu on argument. Eelistatakse toidutootjaid, kel on pikk kohalik ajalugu (näiteks Kadarbiku talu). Kohalik tootja oma äratab kordades rohkem usaldust kui välismaalt pärit tootja, kelle kvaliteet võib tegelikult olla sama.

Kliendini jõudmiseks on vaja teda peensusteni tunda, mõista ta käitumist ja motiive ühe või teise otsuse tegemiseks Näiteks 2019. aasta küsitluse järgi eelistab 62% Eesti tarbijatest käia ise füüsiliselt poes ehk mitte tellida värsket toidukaupa, uusi riideid ja muid asju veebist. See on tugev näitaja, mis pole võrreldes eelmise aastaga muutunud. Arvestades, et 80% samadest küsitletud eestlastest tahab siiski aega kokku hoida ja teha oma ostud nii kiiresti kui võimalik, tekib küsimus, kas tegu on vastuoluga?


Vaba aega tahetakse veeta koos perega ja seda soovib teha lausa 83% vastajatest. See number on kõrge kõigis kolmes Balti riigis, seega on siin mõtteainet ettevõtetele, kes pereinimestele erinevaid tooteid või teenuseid turundavad.

Lisaks toimus BalticBrandTalks.ee hommikuseminaril paneeldiskussioon Eesti armastatuimate brändide juhtidega, kelleks on 2019. aastal Swedbank, Pärnu linn ning Puhas Loodus. Iga brändi esindaja rääkis lähemalt, milliseid meediume nad oma sõnumite levitamiseks kasutavad, kuidas sihtgruppidele lähenevad ning millised turundusmõtted neil seoses 2020. aastaga on. Kõlama jäi, et Facebooki ja Instagrami kasutamine toob edu, kuna seal saab pidevalt olemas olla ja vajadusel oma fännide küsimustele ja muredele koheselt reageerida. Sellega nõustusid nii Swedbank turundusdirektor Arno Pae kui ka Pärnu abilinnapea Rainer Aavik, kes tõi näiteks välja, et Pärnu on Instagramis oma fännide arvu viimase aastaga suurendanud 4000 võrra. Sellele on kindlasti kaasa aidanud ka mitmekesise sisu (sündmused, puhkusevõimalused) jagamine ja Instagrami kanalil fännide poolt tehtud ilusad pildid, mis muudavad Pärnu populaarseks ka nende seas, kes (veel) pole sinna jõudnud. Orto ja selle kaubamärk Puhas Loodus läheneb oma fännidele teistmoodi ning pole niivõrd tänapäevaste lahendustega kaasa läinud. Orto kui kaubamärk on tarbijate peades leidnud oma tugeva koha ja selle populaarsuse tuules liigub bränd ka edasi, pigem keskendutakse tootearendusele.


Oma auhinnad said eri kategooriates Eestis populaarsed brändid. Brand Capitali põhjal osutus Eesti kvaliteetseimaks brändiks Nike, unikaalseimaks Vana Tallinn, parima hinna ja kvaliteedi suhtega brändiks Maxima ning sotsiaalselt vastutustundlikuimaks Swedbank. Lõpetuseks külastasid seminari osalejad Alison Jacksoni skandaalset näitust „Tõde on surnud“.


Eestis esindavad Brand Capitali uuringut reklaamiagentuur Zavod BBDO ja loovagentuur DDB Eesti.

Vaata ka balticbrands.eu

Pilte seminarist näeb Facebookist.

Kokkuvõtte tegi: Kaire Paloots, Zavod BBDO

Zavod BBDO on Turundajate Liidu (TULI) liige. TULI ühendab kõiki turundusega tegelevaid professionaale, kes on huvitatud erialase taseme tõstmisest ning valdkonna ärksaimate kaasamõtlejate hulka kuulumisest. TULI-sse kuulub praegu 61 ettevõtet.
Liitu uudiskirjaga