Kõik uudised

Janno Siimar: korralik kriis on signaal ja võimalus muutumiseks

10 asja, mida kriisis teha ehk kui saad, keskendu selguse ja lootuse loomisele. Loome(inimeste) võimalustest räägib Velveti loovjuht Janno Siimar.
Fotol: Velveti loovjuht Janno Siimar

Viimastel nädalatel on minult palju küsitud ja sestap olen ka palju mõtisklenud, et mida selle kriisi valguses teha. Kas nüüd ongi kõik läbi või on see korrektsioon millegi helgema suunal. Disainerina kuulun minagi loomemajanduse sektorisse, kuid nagu iga majandusharuga on siingi spekter väga lai ning antud kriis ei mõjuta meid kõiki ühtemoodi.  

Ega ma süvamuusikule midagi soovitada ei oska, räägin siis parem disaineritest ja sellele alale end lähedasena tundvatest isikutest. 

Minu lähtekoht on lihtne – segadus kestab veel pikalt, kuid samas on mul on tunne, et selle kriisi ainuke päriselt halb võimalik tagajärg meie sektorile oleks see, kui jaanipäevast läheks kõik edasi nii, nagu polekski midagi juhtunud. Korralik kriis on signaal ja võimalus muutumiseks ja eks siin ole nüüd valik, milliseks me muutuma peame või milliseks muutuda tahame. 

Meil on võimalus ja kohustus uuesti läbi mõelda, mis on see väärtus, mida me maailmale pakume, millist väärtust maailm tegelikult vajab ja kui suured käärid nende kahe vahel praegu on. 

Minu isiklikust kristall-lossist vaadates on maailmas kõige rohkem puudu selgusest, see aga omakorda pärsib tulevikku vaatavate otsuste tegemist äris ja elus üldse... seni, kuni sinu maksev klient on tuleviku osas äraootav, siis sinul ega minul pole tööd.  

10 asja, mida kriisis teha ehk kui saad, keskendu selguse ja lootuse loomisele:

1. Selgust saab luua mitmel erineval moel. Ettevõtted vajavad abi oma tulevikuplaanide läbi- ja ümbermõtlemisel. Samuti ka oma äri väärtuspakkumise uuesti mõtestamisel. Uute teenuste ja toodete loomisel ja testimisel. Paljud teenused said tõuke muutuda elektroonseks – ja paljusid lihtsalt keegi täna ei paku. Sina kas juba oskad aidata (siis paku ennast välja kui üht võimalikku paari abikätt) või veel ei oska (siis on aeg ennast täiendada, lugedes, läbides on-line koolitusi jne).

2. Selgust saad luua ka operatiivsemal tasandil, aidates olemasolevatel klientidel nende kommunikatsiooni parandada, leida viise, kuidas paremini selgitada nende klientidele nii ajutisi kui ka pikaajalisi muutusi.

  • Teemad, mida uurida: infograafika, viidandus, muutuste kommunikatsioon jne.

3. Selgust saad luua ka endale asju selgeks tehes ja kõrvaldades enda suhtlusest kogu ebavajaliku ja ebatõese. Loe kõiki uudiseid, mida soovid, kuid otsuseid selles osas, mida edasi teha või mida edasi jagada, tee väga põhjalikult kaaludes. Väärinfo levib ja nakatab veel hullemini kui mingi viirus kunagi suudaks, kuid siin pole kedagi, kes saaks pandeemia välja kuulutada.


4. Kui sinu tegevus on seni olnud pigem seotud meelelahutuse ja sündmustega, siis on sinu turg eriti karmilt pihta saanud. Ma ei oska öelda, mida konkreetselt teha, kuid tean, et konstruktiivset meelelahutust on just praegu rahval kõige rohkem vaja. Aita mõelda välja, kuidas see meelelahutus inimesteni viia, kuidas teha seda ägedalt, siiralt ja tulemuslikult. Ja ära eelda, et see kõik peaks olema tasuta, tee selle eest maksmine lihtsaks. (Mul jäi pool Jaan Pehki ägedast kontserdist nägemata, sest otsisin paaniliselt pileti ostmise linki).
  • Pea meeles: plagiaat on paha ja kõik see muu, aga keda tegelikult kotib – sa ei pea praegu olema originaalne, vaid pigem tõhus.       

5. Kui sa töötad agentuuris või mis iganes muus kooperatiivis ja sinu palk laekub osaliselt või täielikult ümbrikus, siis mõtle endamisi läbi, kas sa oled osa probleemist või osa lahendusest. Ma ei saa soovitada loobuda rahast, aga... Otsi suhteliselt kiiresti endale mingi päris töökoht. Kriisi positiivne külg ongi selles, et sinu maailm sai piiride ja kontorite sulgemisega oluliselt laiemaks. Kui suudad teenindada üle Skype’i projektijuhti Tallinnas, suudad seda edukalt teha ka mõnele teisele projektijuhile Tallinnas või sootuks Tartus, Narvas, Londonis või Cape Townis. Ja ära piira ennast agentuuridega – startupid, in-house tiimid – kõik vajavad head disainerit. 

Sa saad juba loomulikult aru, et see pole päris sama sisu ja vormiga töö, mis sul seni oli – sul on vaja oskusi, mida sinult varem ei nõutud: suhtlemine, põhjendamine, enese aja ja tegevuste juhtimine, võib-olla ka mõned töövõtted, programmid, keskkonnad ja kurat-teab-mis veel. Nüüd on ehk natuke aega, et end päriselt kurssi viia, täiendada.  

6. Vaata, kus sa veel aidata saad väljaspool oma töölaua raame. OpenSource meditsiinivarustuse disain, käsitööna valmistatud või 3D prinditavad maskid, näokatted, kodus segatavad desinfitseerimisvahendid jne. Kui oled õppinud midagi oma kätega looma, siis saad neid oskusi ju rakendada ka siin – ainult vii ennast korralikult kurssi, mida keegi päriselt vajab ning mis on nõutavad parameetrid.  

  • Bonus-start-up idee: veebiteenus, kus meditsiiniasutused jms tegelased saaksid täpselt kirjeldada, mida neil vaja on ning disainerid ja muud tegijad saaksid vastata oma konkreetsete lahendustega. Teed ära? 

7. Sinu selguse loomist ja võib-olla ka meelelahutust on vaja ka kodu-koolis olevatele lastele ning nende kodu-kontoris töötavatele vanematele. Seda on alati vaja olnud, aga nüüd on asi päris hull. Kauneimate raamatute konkursil lõikab harva mõni õpik või töövihik oma selgusega loorbereid – aeg on käsi külge panna. 

8. Ja kui sa ei leia oma oskustele ikka mingit rakendust, siis mine ja aita lihtsalt neid, kellel on su käsi vaja. Vaata Share Force One lehele ja võta ühendust. 

9. Kui sul on vaja abi, siis räägi sellest. TULI, Eesti Disainikeskus, Eesti Disainerite Liit ja paljud teised tegelevad hetkel järjekindlalt valdkonna murekohtade kaardistamisega. Kui sul on pakkuda abi, siis võta samuti nendega ühendust ja nad oskavad su ühendada kellegagi, kes sind vajab.

10. Ja kõige olulisem: säilita usk, lootus ja armastus. Ma olen kindel, et saame ka sellest jamast läbi ja ma loodan, et tugevamana, kui sellesse sisenesime.

Osta eestimaist ja püsi kodus!

Millest ei ole üldse abi: netis kommentaarimisest, konspiratsiooniteooriatest, ärapanemisest, ajukepist, hinge sittumisest ja muust räuskamisest.  

Janno Siimar
Velvet

Liitu uudiskirjaga