Kõik uudised

Viru Keskus äratab Ants Laikmaa loomingu ellu

Muusikud Elina Born ja Stefan Airapetjan, näitlejad Mari-Liis Lill ja Kristel Aaslaid ning koomik Mattias Naan andnud oma panuse Eesti Kunstimuuseumi 100. juubeli tähistamiseks ja koos nendega ärkavad Viru Keskuse galeriis ellu Ants Laikmaa portreemaalid.

Alates reedest, 6. septembrist on Viru Keskuse esimesel korrusel Tammsaare pargi koridorgaleriis avatud näitusprojekt, mille käigus on A. Laikmaa portreemaalid sõna otseses mõttes uuesti ellu äratatud. Viru Keskuse eestvedamisel on muusikud Elina Born ja Stefan Airapetjan, näitlejad Mari-Liis Lill ja Kristel Aaslaid ning koomik Mattias Naan andnud oma panuse Eesti Kunstimuuseumi 100. juubeli tähistamiseks ja koos nendega ärkavad ellu valitud portreemaalid.

Loovmeeskond: Vladimir Loginov (Age Creative), Taivi Koitla (Viru Keskus), Helen Kikkas-Tikerpe (Viru Keskus) ja Kadrin Visse (Age Creative)
Fotograaf: Kalle Veesaar
Stilist: Helen Kikkas-Tikerpe
MUAH: Mammu
Modellid: Elina Born, Stefan Airapetjan, Mari-Liis Lill, Kristel Aaslaid, Mattias Naan 

Ants Laikmaa maastikumaalide püsinäitus

Viru Keskuse Laikmaa tänava poolsel küljel on aga Eesti Kunstimuuseumi 100. juubeli puhul avatud teinegi Ants Laikmaa loomingut tutvustav näitus. Klaasgaleriis paiknev visuaalne rännak Eesti 20. sajandi ühe silmapaistvaima kunstniku loomingusse tuletab möödujatele meelde, miks Laikmaa tänav kannab Ants Laikmaa nime. 

„Eesti Kunstimuuseum on väga tänulik toreda algatuse eest, millega Viru Keskus tähistab rahvusliku kunstimuuseumi 100. juubelit,“ ütles Sihtasutuse Eesti Kunstimuuseum juhatuse liige Sirje Helme. „Loodame, et Laikmaa värviküllased pastellmaalid rõõmustavad kõiki temanimelisel tänaval jalutajaid ning juhivad neid ka muuseumisse originaale vaatama.“

Laikmaa tänava äärses klaasgaleriis paiknev näitus aitab kunsti uudistada olenemata kellaajast ning eksponeeritavat valikut uuendatakse regulaarselt. „Väljapanek on piirkonna võimalusi ja vajadusi arvestavalt loodud ning tegemist on esimese valikuga Ants Laikmaa töödest viitega originaalloomingu asukohale ja täpsemale kirjeldusele,“ kirjeldab valminut Viru Keskuse turundus – ja kommunikatsioonidirektor Taivi Koitla.

Ants Laikmaa (1866–1942) oli 20. sajandi alguskümnendite silmapaistvamaid kunstnikke, kes kuulus rühmitusse Noor-Eesti. Ta oli virtuooslik pastellmaalija, impressionist, kelle loomingut mõjutasid ka juugendstiil ja rahvusromantism. Ta on kujutanud nii Eesti, Soome kui ka Itaalia ja Tuneesia loodust ning inimesi. Aastail 1903–1932 tegutses Tallinnas tema ateljeekool. 1907. aastal Laikmaa osalusel tekkinud Eesti Kunstiseltsi eesmärk oli kunstikooli asutamine, mis saigi teoks 1914. aastal Tallinna Kunsttööstuskooli näol. Selle järglased, sh Eesti Kunstiakadeemia, asusid ajavahemikul 1917–2010 Laikmaa ja Gonsiori tänava nurgal paiknenud majas.  

Eesti Kunstimuuseum (EKM) loeb oma sünnihetkeks 17. novembrit 1919, mil peeti Tallinna Eesti Muuseumi Ühingu avakoosolek. Seal valiti juhatus, mille esimeheks sai Haridusministeeriumi Muinsusvalitsuse juhataja kunstnik Kristjan Raud. 

Täna koosneb EKM viiest muuseumist – Kumu kunstimuuseumist, Kadrioru kunstimuuseumist, Mikkeli muuseumist, Niguliste muuseumist ja Adamson-Ericu muuseumist. Eelmisel, Eesti Vabariigi juubeliaastal külastas EKMi näitusi kodu- ja välismaal kokku ligi 800 000 inimest.

Viru Keskus on Turundajate Liidu (TULI) liige.

Silja Oja, TULI
Liitu uudiskirjaga